První výsledek zápasu
vs

Španělsko vs. Anglie Předpověď na 14. července 2024

Informace o zápase

Blíží se finále mistrovství Evropy ve fotbale mužů 2024. Španělsko a Anglie se utkají o kontinentální trofej a v Německu zatím není o zábavu nouze.

Naše podrobná analýza nedělního (14. července) zápasu o titul na Olympiastadionu v Berlíně se točí kolem naší předpovědi, který tým se umístí jako první na stupních vítězů. Abychom mohli vybrat několik tipů na zápas o titul mistra Evropy UEFA 2024, který začíná ve 21:00 místního času, prozkoumali jsme také kurzy sázkových kanceláří Maestro.

Nyní se bez dalších okolků pustíme do předpovědí finálových událostí!

Statistiky utkání

Španělsko je favoritem nedělního finálového zápasu Eura 2024 s Anglií. Po čtvrtfinálovém vítězství nad Německem Španělé turnaj vyhráli a po porážce Francie v semifinále jsou stále přímými favority.

Jakmile začala vyřazovací fáze, byla Anglie naprostým favoritem. Přestože jejich cesta na šampionát nebyla tak těžká, „Tři lvi“ dokázali ve středu v semifinále zdolat Nizozemsko. Španělsko by se v případě vítězství v Berlíně stalo zemí s největším počtem evropských titulů. Německo a Španělsko vyhrály kontinentální šampionát třikrát. Předtím Španělsko získalo domácí korunu v roce 1964, poté v letech 2008 a 2012.

Navzdory neúspěchu na Euru se Anglie podruhé za sebou účastní finále. Před třemi lety Anglie na svém ikonickém stadionu Wembley v Londýně prohrála s Itálií na penalty.

Současná forma Španělska

Španělsko se na tomto mistrovství Evropy ukázalo jako nejsilnější tým. Jako jediný tým vyhrálo všechny tři zápasy ve skupině, a aby postoupilo do finále, muselo (a také se mu to podařilo) porazit hostitele turnaje Německo a Francii; ta byla v předchozích zhruba deseti letech nejúspěšnějším národním týmem v Evropě. Svěřenci Luise de la Fuenteho jsou silnými kandidáty na to, aby si to v létě rozdali o všechno, a my si myslíme, že o víkendu mohou triumfovat.

V prvním semifinále soutěže Španělsko prohrávalo s Francií o jednu branku, ale díky gólům šestnáctiletého zázraku Lamineho Yamala a Daniho Olma se dostalo do poločasového vedení 2:1. Ve druhém poločase se Francie usilovně snažila vyrovnat, ale nepodařilo se jí to, protože Španělsko bez problémů odolalo. „La Roja“ odvedla dobrou práci při kontrole střetnutí a zasloužila se o vítězství, které ji posunulo do prvního finále od mistrovství Evropy 2012.

Současná forma Anglie

Anglie nepředvedla tak dobrý výkon jako Španělsko. Ve své skupině skončila první před Dánskem, Slovinskem a Srbskem, ale ve skupině nezazářila a v 16. kole těsně podlehla Slovensku. Do semifinále postoupili poté, co v penaltovém rozstřelu porazili Švýcarsko. Anglie je v neděli outsiderem, i když v minulém utkání proti Nizozemsku předvedla výrazné zlepšení. Tým Garetha Southgatea pravděpodobně disponuje větším počtem vítězných zápasů než Španělsko, ale je jaksi do značné míry méně soudržný.

V semifinálovém utkání dala Anglie první gól stejně jako Španělsko proti Francii, v Dortmundu poslal Nizozemsko do vedení Xavi Simons. Nedlouho poté však „Tři lvi“ vyrovnali, když Harry Kane skóroval z přímého kopu po sporném odpískání penalty pro Anglii. V první minutě nastaveného času druhého poločasu vstřelil Ollie Watkins strhující gól Anglie a poslal svůj národní tým do druhého finále Eura v řadě, přestože se zdálo, že by zápas mohl dospět do prodloužení.

Klíčové statistiky

V každém z posledních tří zápasů se Španělskem vyšla příležitost „Oba týmy skórují“.
Ve čtyřech z předchozích pěti zápasů Anglie skórovaly oba týmy.
Ve čtyřech z předchozích šesti zápasů Španělska padlo „více než 2,5 gólu“.
V posledních třech střetnutích mezi Španělskem a Anglií padlo celkem „více než 2,5 gólu“.

Vzájemné zápasy

Španělsko a Anglie se v historii utkaly 27krát. Ta je se 14 výhrami úspěšnější, zatímco Španělsko zvítězilo v 10 zápasech. Tři střetnutí skončila remízou.

Za posledních 20 let spolu Španělsko a Anglie sehrály osm zápasů. Pět z nich vyhrálo Španělsko (celkem 12 vstřelených branek, GPG 1,5), dvě Anglie (celkem sedm vstřelených branek, GPG 0,9) a jedno skončilo remízou. V předchozích pěti vzájemných střetnutích Španělsko a Anglie zaznamenaly po dvou výhrách a prohrách, jeden zápas skončil remízou.

Analýza zápasu

Anglie a Francie, soupeři Španělska ve finále a semifinále, jsou v některých ohledech srovnatelné. Francie je velmi zkušený tým, který v poslední době předvádí obdivuhodné výkony, ale navzdory svému talentu se snažil střílet góly a upřímně řečeno, bylo nudné se na něj dívat. Anglie má sice na papíře silný tým a na třech z posledních čtyř velkých akcí postoupila do semifinále, ale po většinu tohoto turnaje ji bylo naprosto nudné sledovat. Proti Nizozemcům odehrála Anglie možná svůj nejlepší zápas na turnaji, ale Španělsko je soupeř vyššího kalibru.

Ačkoli Španělsko není velkým favoritem - jedná se o jednozápasové finále mezi dvěma sportovními titány - šance jsou rozhodně na jeho straně. Nepředpokládá se, že by se jednalo o remízu. V porovnání se zápasem s Francií je Španělsko proti Anglii větším favoritem; navíc je Španělsko ve finále větším favoritem, než byla Anglie proti Nizozemsku. Vlastně poprvé na Euru 2024 není Anglie ve svém zápase favoritem.

Věříme v triumf Španělska v zápase, ve kterém obě strany určitě vstřelí alespoň jednu branku, takže náš konečný verdikt zní Oba týmy skórují a výsledek - Ano a Španělsko s kurzem 6,24 u Thunderpick.